Hatha Yoga’ya başlangıç kursu ilkeleri

Derslerimde günümüz popüler yoga stillerinin dışladığı  kimi unsurların yeniden hayat bulmasına aracı olmak, geleneksel kadim Hatha Yoga geleneğini yaşatmak niyetiyle, hocalarımdan öğrendiklerimi ve özümsediklerimi paylaşacağım. 

Shandor hocamın dediği gibi “Hatha yoga, kişinin kendisini bu dünyanın yükü ve esaretinden özgürleştirdiği bir kendini yetiştirme sistemidir”.

Bu özgürleşme yüzeysel bir çalışmayla elde edilemez. Yogaya hazırlık çalışmaları sabır ve sebatla yapıldığında vücudun dış çeperi tansiyondan ve enerji tıkanıklarından arınırken merkezi güç sistemini ateşler. Tüm disiplinlerin hazırlık formları ortak bir temele dayanır, bu hazırlık formları oldukça basit ve karmaşık olmayan hareketlerden oluşur.  

Derslerimde uzuvların doğal hareket yetilerini yeniden kazanmaları için bu temel hazırlık çalışmalarına oldukça zaman ayırarak, enerji ilkelerinin öğrenilmesini sağlayacak ve zihni, ruhu yoga yapmak için hazırlayacağız. Bu asırlık yöntemin öğrenilmesi ve tek başınıza öğrendiklerinizi uygulayabilmeniz için çokça tekrar yapacağız. 

Hatha Yoga’ya başlangıç kursu ayaklardan merkeze doğru adım adım güçlendirmeyi, temel stana (ayaktaki hareketler) ve asana (oturmalı hareketler) serilerini, nefes, vayular, nadiler ve bandhalar gibi Hatha Yoga anatomisinin esaslarını ve teorisini öğretmeyi amaçlamaktadır. 

Hatha Yoga’da öğrencinin öğrenmiş olduğu hareket serilerini düzenli ve disiplinli bir şekilde tekrar etmesi, derslere düzenli katılımı ve geleneğe güvenmesi beklenir. 

Altı ay boyunca katılığı, sertliği, esnemezliği, değişmezliği kıracak ve içimizdeki mevcut olan yaşam gücünü kullanmamızı engelleyen bariyerleri ortadan kaldırmaya yarayacak hareket serileri üzerinde çalışacağız. 

Hatha Yoga’ya başlangıç kursu her seviyeden yoga öğrencisine açık olup, daha önce yoga yapmamış, kadim yoga ilminin özünü merak edip ilgi duyan herkese açıktır. 

Bu bir başlangıç kursu olup, derslere devam edip, öğrendiklerini düzenli evde uygulayanlar kursu başarıyla tamamlayacaklardır. Sonrasında yoga çalışmasında derinleşmek isteyen kişilerle orta, ileri seviye sınıflar olarak kurs gelecek seneler de devam edecektir.

Dersler birbirinin devamı niteliğinde olduğundan maalesef dönem ortasında sınıfa yeni öğrenci alınmaz. 

Küçük bir grupla daha derin çalışabilmek ve öğrencileri daha yakından tanıyabilmek adına da kursa maksimum 12 kişi alınacak. 

Kurs tarihleri ve diğer detaylar için tıklayınız .

Sorularınız ve kayıt olmak için aylinparmaksizyoga@gmail.com

Sevgimle

mfu3Fn3XQqKuMc4RQ%ybog_thumb_7083

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s