Hatha Yoga Başlangıç Kursu – Sorular Cevaplar

“Vücudumun ince ve yoga hareketlerini yapacak kadar esnek olmadığını düşünüyorum. Bu özelliklerim yoga yapmak için engel oluşturur mu?Başlamadan önce biraz zayıflasam mı?:)”

Kilolarınızın olması ve esnek olmamanız(!) yoga yapmak için engel değil. Aslına bakarsanız bütün engeller beynimizin içinde! Hepimizin zihninde bu düşünceye benzer engeller var. Yogayla kendi kendimize koyduğumuz engellerin ötesine geçmeyi araştırıyoruz. Hayatımız boyunca, doğru olmadığını bildiğimiz halde yalanlara kasten inanmayı seçiyoruz. Ben erken uyanamam, ben gece insanıyım, yalnızlık bana göre değil, güne kahve içmeden başlayamam, vb! Günün 24 saati bir takım güçler (ego, aile, okul, arkadaşlar, toplum, sosyal medya …) bizi yalanlara inandırmak için sürekli çalışıyor. (The Truman Show’u izlemediyseniz mutlaka izleyin derim, ne demek istediğimi izledikten sonra daha iyi anlayacaksınız)  Bu yüzden kendimizi savunmamız ve bu yanlış inanışları beynimize sokma girişimleriyle mücadele etmemiz gerek. Doğru olmadığını bildiğimiz halde bu yanlış düşünce kalıplarını yerle bir etmek, yanlış ezberlerimizi bozmak ancak bunların tam tersini yaparak kendimizi şaşırtarak mümkün. Hatha Yoga, bize gerçekle gerçek olmayını yani ilüzyon düşüncelerimizi fark etmemize ve ayırt etmemize yardım eder. Başarılı olmak için X okulunu bitirmem, güzel olmam için önce zayıflamam, insanların beni takdir edip onaylaması için iş hayatında yükselmem, evlenmem, çocuk yapmam…, yoga yapmak için de instagramda gördüğüm kızlar gibi zayıf ve esnek olmam lazım!! Bu gibi örnekleri say say bitmez. Oysa, Hatha Yoga’da işlediğimiz kumaş, vücut değil, onun içinde akan Prana (can, yaşam gücü olarak düşünebilirsiniz) ile bu canın hareketi, ritmidir. Prana vücudu hayatta tutan, ruhu ve zihni besleyen ilk nefesimizden son nefesimize kadar bizimle olan yaşam gücümüz. Bu Pranik güç yalnızca odaklı, ahenkli ve ritmik faaliyet aracılığıyla uyandırılabilir. Fiziksel sağlığımız, zihin sağlığımız, yaşam coşkumuz Pranik gücümüzün özgürce hareket etmesine bağlı. Zaman içinde yanlış hayat tarzı nedeniyle yaşam gücümüz, canımız ahenkli akmamaya başlar. Vücudun dış çeperinde yapılan doğru yoga çalışmasıyla yaşam gücümüz – Prana – güç kazanarak vücudun ve zihnin sağlıklı ve kuvvetli olmasını sağlar. İşte yoga yaptıkça nadi adını verdiğimiz enerji kanalları içinde rüzgar gibi esen Prana özgürce hareket etmeye başlar biz de hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha esnek oluruz.


“Daha önce yaşadığım incinme, sakatlıklar, ameliyatlar … yoga yapmama engel olur mu?”

Engel olmaz. Kendimle ilgili iki örnek vererek açıklamaya çalışayım. Birincisi, ben Shadow Yoga okuluna başladıktan iki ay sonra meme kanseri olduğumu öğrenmiştim. Ameliyat sonra hem göğsümdeki hem de  koltuk altındaki dikişlerim nedeniyle derslere uzunca bir süre kollarımı kullanamadan katıldım. Bir kurs dönemi, yaklaşık altı ay boyunca neredeyse kollarıma yük bindirecek hiç bir yoga hareketi yapmadım. Zaten çok doğru bir sistemin öğrencisi olmuşum ki ilk yıllar odağımız bedenimizin tüm ağırlığını taşıması gereken bacaklarımızı güçlendirmeye, bacaklardaki “Can, yaşam gücünün” (elektrik akımı gibi de düşünebilirsiniz) muntazam akmasına yönelik hareket serisiyle bu hareketin ritminin düzenlenmesini sağlamaya yönelikti. İkincisi, Shadow Yoga okuluna başlamadan önce dizimle ilgili yaşadığım kronikleşmiş ağrılarım vardı. Bir yıl sonunda, her gün  düzenli yaptığım temel yoga hazırlık çalışmaları sayesinde dizimdeki tüm ağrılar ortadan kalkmıştı bile, bacaklarımdaki enerji (can) doğal ritmiyle hareket etmeye başlamış, güçlenmişti.


“Kursun ilkeleri sayfasında Hatha Yoga’ya başlangıç kursu önce ayaklardan merkeze doğru adım adım güçlendirmeyi esas alıyor demişsiniz. Peki kollarımızın üstünde denge çalışmaları yapmayacak mıyız? :)”

Tüm ağırlığımızı bacaklara taşıttığımızda sıra tabii ki kollaramıza da gelecek. Bunun için öncelikle sebatla, istikrarlı bir şekilde öncelikle bacaklarla çok çalışmak gerekiyor. Bacakların doğal hareket yetilerini yeniden kazanmaları için temel hazırlık çalışmalarına oldukça zaman ayıracağız. Bunun için bol bol değişik varyasyonlarda çöküp kalkıp çömeleceğiz böylece zihnimizi, ruhumuzu yoga yapmak için hazırlayacağız. Yoga yolunda kendi bedenimde yaptığım tüm laboratuvar çalışmalarım, ayaklardan merkeze doğru adım adım güçlenmenin ve hergün yoga yapmanın önemini kavramımı sağladı. Kaval kemiğimiz ve ayak bileğimiz o kadar güçlü ki onlara bedenimizin tüm ağırlığını taşımayı öğretmemiz gerek yoksa ileriki yaşlarda diz, bel ve boyun eklemlerinde kronik ağrılar, incinmeler, sağlık sorunları yaşarız.  Bu açıdan yoganın fiziksel olarak en önemli meyvesi elden ayaktan düşmemek. 🙂

“Bu kurs neden ayın bir haftası sadece?”

Öncelikle Ağustos itibariyle oğlumun basletbol tutkusu ve hayalleri nedeniyle Belgrad’a taşındık. Kursun olduğu haftalarda kendi hocamla çalışmalarıma, bir yandan da Shadow Yoga okulundaki assistanlığıma ve geçen yıl başlayan ders verme yolculuğuna devam edebilmek için sadece bir hafta İstanbul’da olacağım. Benim kendi öğrenciliğimde de derslerimiz Defne hocamın Atina’da yaşamasından dolayı her ayın bir haftasında oluyor. Ben bu sistemin bu şekilde olmasının yoga öğretisi için en iyi öğrenim yöntemi olduğunu düşünüyorum. Peki neden böyle düşünüyorum? Çünkü yoga insanın tek başına yaptığı bir labaratuvar çalışmasıdır. Güveneceğin, samimiyetine inandığın ve sana yol gösterecek bir hoca şarttır muhakkak çünkü hoca öğrenciyi hazırlar, elinden tutar, yoganın nasıl yapılacağını öğrenciye aktarır. Öğrenci öğrendiklerini tek başına yapar, sindirir sonra bir sonraki aşamayı öğrenmek için tekrar hocasının karşına çıkar. Ruhunun karanlık dehlizlerini aydınlatacağın bu yolda hocanın gösterdiklerini tek başına düzenli çalışman gerekir. Böylece, yavaş yavaş tek başına yürümeyi öğrenirsin, bir gün yıllar sonra belki hocadan da özgürleşmen gerekir. Hoca sürekli senin elini tutamaz çünkü, sana sürekli bunu yap bunu yapma diyemez. Yıllar geçtikçe hocanı daha az görerek kendi yolunu bulmayı, kendine güvenmeyi de öğrenirsin. Yani bizim sistemimizde, bu yolculukta işin büyük kısmı öğrenciye düşer, o bir haftada öğrenilen yoğun bilginin özümsenmesi sindirmesi için de üç haftalık bir alan yaratılmış olur.

“Hatha Yoga Pradipika’nın sonunda Swatmarama’nın söylediği gibi doğru uygulanıp kişi tarafından birebir tecrübe edilmediği taktirde(hakikate dair) bütün bu malumat kuru gevezelikten öteye geçmeyecektir.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s